Atletizm sahasında görmeye alışık olduğumuz tartan zeminin özellikleri nelerdir? Tartan zemin nasıl yapılır? soruların yanıtı aşağıda verilmiştir.

Atletizm sahasında görmeye alışık olduğumuz tartan zeminin özellikleri nelerdir? Tartan zemin nasıl yapılır? soruların yanıtı aşağıda verilmiştir.

Tartan Zeminin Özellikleri

İlk olarak sorulan tartan zemin özellikleri neler sorusunun yanıtı veriliyor. Zeminin alt kısmında kullanılan malzemeler, zemin kalınlığı, zeminin yapısı gibi özellikleri inceleyerek, atletizm sahalarında spor amaçlı kullanılan zemin türü hakkında bilgi alabilirsiniz.

 • Uygulama alt kısmın SBP ve üst kısmında EPDM kullanılması ile olur.
 • Sıcak ve soğuk hava koşullarından etkilenmez.
 • Zemin kalınlığının en az 13 mm olması gerekir.
 • Mantar zemin su geçirgen yapısı sayesinde su biriktirmez.
 • Zeminin kayma özelliği yoktur.
 • Doğa ile % uyumlu olduğundan herhangi bir zararlı madde içermez.

Tartan zemin Uluslararası Atletizm Federasyonu Birliği tarafından onaylı olan malzemeler ile üretilir. Atletizm Federasyonu tarafından onay alındıktan sonra sahibine teslim edilerek, o şeklide kullanıma açılır. Tamamen garantili bir kaplama sistemi olduğundan, uzun yıllar boyunca sorun yaşanmadan kullanılması sağlanacaktır.

Tartan Zemin Kullanım Alanları

Özellikleri verilen tartan zemin için tartan zemin kullanım alanlar merak edilebilir. Tartan zemin iki katmadan oluşan ve esnek bir spor zeminidir. Kullanım alanları farklılaşabilir. Spor yapılan alanda her zaman spor yapılmasını sağlamak açısından tartan zemin kullanılması avantajlıdır.

Peki, tartan zemin kullanım alanları neler?

 • Basketbol sahalarında,
 • Tenis kortlarında,
 • Kapalı spor alanlarında,
 • Atletizm pistlerinde,
 • Çocuk oyun alanlarında

Kullanım alanı yoğun olan bir zemin türüdür. Tercih edilmesinde sağlamış olduğu avantajlar etkilidir. Son derece rahat bir spor alanının oluşturulmasının yanında, sağlıklı bir alanın da oluşturuluyor olması sebebi ile direkt olarak tercihinizi bu zeminden yana kullanabilirsiniz.

Tartan Zemin Nasıl Yapılır?

Uygulama alanı geniş olan tartan zemin yapımı nasıldır? Uygulaması nasıl oluyor? Evet yapım aşaması hakkında da bilgi verilecektir. Sizin için yapılacak olan tartan zemin için ilk olarak iki tabaka oluşturulur. Yapılışı gereği su geçirmez özelliğe sahip olan tartan zeminde, ilk etapta kullanılacak olan alanın hazırlanması sağlanır.

 • Zemin Hazırlanması: Toprak zeminin üzerine mıncır dökülmesi ile zeminin hazırlanmasına başlanır. Tercihinize göre beton ya da asfalt atılması da söz konusu olabilir. Bu şekilde uygulamaya hazır hale getirilmesi sağlanacaktır.
 • Tabakalar Oluşturulması: İki tabakadan oluşturulan tartan zeminin hazırlanmasında tabakaların oluşturulması aşaması var. Bu aşamada binder denen maddenin sıcak olarak karıştırılması sağlanır. Siyah SBR granül tabaka altta kalacak şekilde uygulamanın gerçekleşmesi sağlanır.
 • Üst Katman: Üst katmanın oluşturulmasında SBR granül tabaka kullanılır. Renkli EPDM’nin kullanılması ise son katmanda olur. Genelde kiremit renginin tercih edilmesi söz konusudur. Yerinde döküm şeklinde tabakanın uygulanması sağlanır.
 • Soğuma Aşaması: Sıcak döküm bir uygulama olduğundan bir süre için soğumaya bırakılması önemlidir.

Yukarıda verilen aşamaların tamamlanmasının ardından, zemin hazırlanmış olacaktır. Tartan zemin nasıl yapılır sorusuna verilen yanıt üzerinden direkt olarak yapım aşaması hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Zeminin kullanımı ve yapımı detayları hakkında fikriniz olacak.

Tartan Zemin Fiyatları

Yapım aşamasında kullanılan malzeme çeşitleri, yapım için gösterilen özel ve kalite gibi nitelikler direkt olarak tartan zeminin fiyatını etkileyecek olan özellikler arasında. Genel olarak kaliteye uygun fiyatta ulaşılması politikası ile hareket edilmekte. Bunun için anında zemin kullanımının avantajlı hale gelmesi açısından kalite ve ekonomik ödemeler bir arada sunulmaya çalışılıyor. İletişime geçerek bilgi alınması durumunda, net olarak tartan zemin fiyatları hakkında bilgi verilecektir. Hem kullanım hem de ödemeler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Tartan zemin hakkında merak ettiğiniz her şeyi bizi arayıp öğrenebilirsiniz…

Daha fazla bilgi almak için lütfen Tartan Zemin veya Tartan Zemin Nasıl Yapılır yazımızı okuyun.

WhatsApp Destek Numaramız : +90532 172 22 72

Kaynak :Sistem Sport / TARTAN ZEMİN