Tartan Zemin Fiyatları

Tartan Zemin Fiyatları

Kauçuk zemin olarak da tabir edilen tartan zeminin günümüzde uygulama alanları oldukça fazladır. Bunların başında ise elbette spor kompleksleri geliyor. Atletizm pistlerinde, tenis kortlarında, koşu alanlarında, futbol ve basketbol sahalarında spora uygun olmasından dolayı kullanılmaktadır.
Artık sadece spor alanlarında değil, yürüyüş ve bisiklet yollarında, çocuk oyun park alanlarında, havuz kenarlarında, anaokulu gibi öğretim kurumu zeminlerinde, hayvan barınaklarında, poligonlarda yapılan işe göre uygun zemin olarak görülen aklınıza gelebilecek birçok yerde kullanılmaktadır. Aynı zamanda evlerin terasında, balkonunda hatta zemin koruma amaçlı olarak ağırlıkların kullanıldığı fitness, gym gibi spor salonlarında da tartan zeminler uygulanmaktadır.

Hem sıcak hem de soğuk hava koşullarına dayanıklı, aynı zamanda suyu yüzeyinde tutmayan bir zemin türü olmasından dolayı sıkça tercih edilen tartan zemin fiyatları da çok merak edilmektedir. Tartan fiyatları üreticiden üreticiye ya da uygulayıcıdan uygulayıcı firmalara göre değişkenlik göstermektedir. Dolayısıyla her firma kendi fiyat teklifini oluşturacağı için ortalama olarak bir fiyat biçmek gerekirse metrekare başına 90 TL ile 200 TL aralığında fiyat verilebileceği bilinmektedir.

Fiyat Belirleme

Fiyat durumu tamamen firmalara ve uygulanan tartan zeminin yapısal özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir demek kesinlikle doğru olacaktır. Çünkü tartan zeminin uygulama şekli, kalınlığı, dökümü, uygulanacak zeminin metrekaresi, rengi gibi pek çok faktör fiyatta oldukça önemli etkenler arasında yer alıyor. Bu yüzden de her firma kendi uyguladıkları tartan zemin çalışmaları için farklı fiyat tekliflerinde bulunmaktadır.

Tartan fiyatlarında etkili olan bir diğer durum ise tartan zeminin uygulanma amacıdır. Yani koşu, atletizm gibi profesyonel zeminlere uygulanacak tartan zeminler için zahmetli ve federasyon onaylı bir zemin oluşturmak gerekmektedir. Bu sebeple de profesyonel spor komplekslerine uygulanan tartan zeminlerin metrekare ücreti çocuk oyun alanları, yürüyüş yolları gibi zeminlere göre daha pahalı olabilmektedir. Alan ölçüleri ve uygulanacak maddenin yapısal özellikleri de fiyatı etkileyen faktörler arasında yer alır.

Zemin Kullanımı

Aşınmaya karşı çok dayanıklı olan tartan zeminler, elastikiyet ve darbe yumuşatma gibi özellikleri sayesinde de kasları sertleştirmediğinden dolayı sporcuları spor aktiveteleri esnasında diğer zeminlere kıyasla daha az yorulmasını sağlar. Su geçirgen olması nedeniyle zemin üstünde su barındırmaması tartan zemin uygulaması yapılan spor kompleksleri açısından en büyük avantajıdır. Yağmur gibi yağışlardan sonra hemen kullanım imkanı tanıyan tartan zemin aynı zamanda bakım da gerektirmemektedir.

Isı izolesi sayesinde her türlü hava koşuluna dayanıklı olan tartan zeminlerin aynı zamanda ses izolesi konusunda da gayet iyi olduğu görülmektedir. Ses izolesi sayesinde tartan zemin üzerinde yapılan spor esnasında gürültü olmaz ve bu sayede sporculer herhangi bir gürültü olmadığı için sesten olumsuz etkilenmezler.

Tartan zemin diğer zeminlere göre neden tercih edilmelidir diye sorulacak olur ise tartan zemin maaliyetini diğer zeminler ile kıyaslayabiliriz. Zeminin yapım maliyeti diğer zeminlere göre biraz maliyetli olsa da herhangi bir onarım ve bakım gerektirmemesi açısından diğer zeminlere kıyasla çok daha avantajlıdır. Ayrıca bu zeminin kullanım ömrü 5 – 6 yıl gibi bir uzunluğa sahip iken diğer zeminlerin genellikle kullanım ömrü 1 – 2 yıl arasında değişir. Tüm bunların yanı sıra ise zeminlerin üstüne istenilen figür, dekor işlenebilir, çeşitli renk skalası aralığında renk seçilebilir, farklı desenler işlenebilir. Beton, ahşap hem de asfalt zemin üzerine uygulanabilmekte olan zemin hem yumuşak hissiyata sahip olmak ile birlikte hem de estetik bir görünüme sahiptir.

Tartan Zemin Nasıl Yapılır?

Tartan zemin yapımına başlamadan öncesinde ise uygun zemin belirlenir ve uygulama hazırlıklarına başlanır. Hazırlanan toprak zeminin üzerine mıcır dökülür. Ardından ise tartan zemin uygulamasına başlamadan önce mıcır dökülen toprak zemine tercihe bağlı olarak ya asfalt ya da beton atılır.

Uygulamayı adım adım listeleyecek olur isek;

  • Dökme bağlayıcı yani bir diğer adıyla binder olarak bilinen alet ile granül tabakalar sıcak bir şekilde karıştırılır.
  • Karışma işlemi tamamlandıktan sonra ise tartan zeminin iki katmanından biri olan siyah SBR granül, ilk katman olarak zemine uygulanır.
  • Alt kısımda kalacak şeklinde uygulanmış olan SBR granülün ardından ise renkli olan EPDM granül üst tabaka olarak uygulanır.
  • Genellikle her yerde göze aşina olunan kiremit rengi, EPDM granül için tercih edilir. Döküm yöntemi olarak ise yerinde döküm uygulaması yoğunlukla tercih edilmektedir. Çünkü yerinde döküm sayesinde katmanlar birbirine iyi yapışarak, çatlama, kayma gibi durumların önüne geçilip iyi zemin aderansı sağlanır.

    TARTAN ZEMİN
                                                                                                       TARTAN ZEMİN

Yerinde döküm işlemi sıcak döküm olduğu için de döküm işlemi bittikten sonra zeminin bir süre soğumaya bırakılması gerekiyor. Soğuma işlemi de bittikten sonra  her türlü hava koşulunda kullanıma hazır hale gelmektedir.

Daha fazla bilgi almak için lütfen Tartan Zeminin Özellikleri  veya Tartan Zemin Nasıl Yapılır yazımızı okuyun.

WhatsApp Destek Numaramız : +90532 172 22 72

Kaynak :Sistem Sport / TARTAN ZEMİN

Leave a Comment