Spor Sahası Zeminleri

Spor sahası zeminleri spor branşına göre değişik şekilde uygulanmaktadır. Bu zeminler sentetik çim, suni çim, tartan zemin, akrilik zemin ve çok amaçlı zemin şeklinde ayrılmaktadır. Zemin yapımı konusunda en iyi firmayı bulmak oldukça zordur. Yazımı okuyarak ve bizimle iletişime geçerek zeminler ve referanslarımız hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sentetik Çim

Firmamız tarafından sahalarımız için uygulanan üç farklı zemin çeşidinden birisi sentetik çim’dir. Zemin kullanımında büyük avantajlar sağlayan sentetik çim iki ayrı ip aracığıyla uygulanmaktadır. Bunlar fibrile ve monofilament ipleridir.

Firmamız tarafından sahalarımız için uygulanan üç farklı zemin çeşidinden birisi sentetik çim’dir. Zemin kullanımında büyük avantajlar sağlayan sentetik çim, iki ayrı ip aracığıyla uygulanmaktadır. Bunlar fibrile ve monofilament ipleridir. Uzman ekiplerimiz tarafından alacağınız yardım doğrultusunda kullanılan ip malzemesi sahanın kullanımını arttır, uzun ömürlü yapar. Kaliteli ve kullanışlı ipin yanında kaliteli bir işçilik de çim konusunda büyük bir önem arz etmektedir. Firma olarak sentetik zemin kullanımının zemin yapımında müşterilerimizin memnuniyetlerini ve isteklerini göz önünde bulundurarak hizmet vermekteyiz. Böylece uzun ömürlü ve verimli kullanım için çalışmaktayız. Aynı şekilde zeminin istenilen görselliğini ve estetik duruşuna özen göstermekteyiz.

Sentetik Çim Kullanımının Avantajları

 • Kolayca aşınmalara fırsat vermeyen bir yapısı sayesinde uzun ömürlü kullanışa imkan verir.
 • Kokusuz olması sonucunda sporculara rahat kullanım sağlar.
 • Sentetik çim zemini, incelendiğinde oyuncu güvenliğini sağladığı görülür. Yaralanma ve sakatlanma durumlarına engel olmaktadır.
 • Mevsimsel değişimlere uyum sağlayan yapısı sayesinde sporculara rahat bir kullanım vermektedir.

Tartan Zemin 

Spor ile ilgilenen kişilerin hiç yabancı olmadığı tartan zemin, SBR granül ve EPDM olmak üzere toplamda iki katmandan oluşmakta olan su geçirgen özellikli bir spor zeminidir. Yaygın olarak kullanım alanları ise; tenis kortları, basketbol sahaları, atletizm pistleri, futbol sahalarının kenarlarında bulunan koşu ve ısınma alanları, açık ve kapalı spor salonları ve çocuk oyun parklarıdır.

Zeminin yumuşak olması ve hareket kabiliyetini kolaylaştırması nedenleriyle son dönemlerde kullanım alanları genişlemiştir. Özellikle spor alanlarının yanı sıra belediyeler tarafından yapılmakta olan yürüyüş ve koşu alanlarında tartan zemin tercih edildiği görülmektedir. Genel görünümü itibariyle de hoş bir renge sahip olması, bir diğer tercih sebebidir.

Yapısal özellikleri olarak ise tartan zeminin alt kısıma SBR granül, üst kısmına da EPDM uygulanır. Hem yumuşak zemin hissiyatı hem de estetik bir görünüm isteyen tüm iç ve dış mekanlara uygulanabilen tartan zeminin kalınlığı ise minimum 13 milimetre olarak hazırlanmaktadır. Spor alanlarında çok sık tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden birisi arasında da sıcak ve soğuk kötü hava koşullarından etkilenmemesi, uzun süre bozulmadan kullanılabilen dayanıklı bir zemin olması yer almaktadır.

Tartan Zemin Nasıl Yapılır?

Tartan zemin yapımına başlamadan öncesinde ise uygun zemin belirlenir ve uygulama hazırlıklarına başlanır. Hazırlanan toprak zeminin üzerine mıcır dökülür. Ardından ise tartan zemin uygulamasına başlamadan önce mıcır dökülen toprak zemine tercihe bağlı olarak ya asfalt ya da beton atılır.

Tartan zemin uygulamasını adım adım listeleyecek olur isek;

 • Dökme bağlayıcı yani bir diğer adıyla binder olarak bilinen alet ile granül tabakalar sıcak bir şekilde karıştırılır.
 • Karışma işlemi tamamlandıktan sonra ise tartan zeminin iki katmanından biri olan siyah SBR granül, ilk katman olarak zemine uygulanır.
 • Alt kısımda kalacak şeklinde uygulanmış olan SBR granülün ardından ise renkli olan EPDM granül üst tabaka olarak uygulanır.
 • Genellikle her yerde göze aşina olunan kiremit rengi, EPDM granül için tercih edilir. Döküm yöntemi olarak ise yerinde döküm uygulaması yoğunlukla tercih edilmektedir. Çünkü yerinde döküm sayesinde katmanlar birbirine iyi yapışarak, çatlama, kayma gibi durumların önüne geçilip iyi zemin aderansı sağlanır.

Akrilik zemin kaplama

Akrilik zemin kaplama çoğunlukla açık spor sahalarında kullanılır. Sert zemin olarak adlandırılan su bazlı bir kaplama türüdür. Beton yada asfalt üzerine faklı kalınlıklarda, farklı renklerde uygulama yapılabilir. Akrilik Zemin ve detayları hakkında daha ayrıntılı bilgi vermek gerekirse akrilik zemin, çabuk kuruyan…

Akrilik zemin kaplama çoğunlukla açık spor sahalarında kullanılır. Sert zemin olarak adlandırılan su bazlı bir kaplama türüdür. Beton yada asfalt üzerine faklı kalınlıklarda, farklı renklerde uygulama yapılabilir. Akrilik Zemin ve detayları hakkında daha ayrıntılı bilgi vermek gerekirse akrilik zemin, çabuk kuruyan, ultra viyole ışıklarına dayanıklı ve aynı zamanda her türlü hava koşuluna dayanıklı bir uygulamadır. Bu yüzden de çok geniş bir alanda kullanılırlar. Son yıllarda malzeme kalitesi ve yapısındaki iyileştirmeler sayesinde çevre düzenleme uygulamalarında da oldukça sık tercih ediliyor. Kullanım amacına ve tercihe göre farklı renklerde uygulanabilir olması rehaveti arttırıyor. Doğaya ve insan sağlığına zararlı olmaması da artı bir özelliği olarak karşımıza çıkıyor.

Akrilik Zemin Kaplama Uygulama Alanları

Akrilik boyalar farklı kalınlıklarda uygulanabiliyor. 2mm ya da 3mm olarak tercih edildiği oluyor. Akrilik Zemin ve detayları uygulamalarının kullanıldığı bazı alanlar şunlardır:

 • Voleybol sahaları,
 • Tenis kortları,
 • Basketbol sahaları,
 • Atletizm pistleri,
 • Çok amaçlı spor sahaları.

Çok Amaçlı Saha

Firmamız tarafından hizmet verdiğimiz birçok alan bulunmaktadır. Bu alanlardan birisi de çok amaçlı sahadır. Çok amaçlı saha ve detayları konusunda kendi alanlarında uzmanlaşmış ekibimizle birlikte büyük bir özveriyle çalışmaktayız. Farklı spor dallarının oynanmasını mümkün kılan çok amaçlı sahaların yapımında kaliteli malzemelerin kullanılması ve kaliteli işçiliğin ortaya konulması önemli konulardır. Öyle ki, sporcuların can güvenliği açısından herhangi bir sakatlanma, yaralanma ve buna benzer durumlar oluşmasının önüne geçmek amacıyla çok amaçlı saha yapımında birçok unsur göz önünde bulundurulmalıdır. Firmamız, müşterilerimizin memnuniyetini ön planda tutarak çalışanlarımız tarafından çok amaçlı saha ve detayları hakkında bilgilendirme yapılır. Bununla eş zamanlı olarak coğrafi koşullar göz önünde bulundurulur ve müşterinin özel isteklerine göre bir plan ortaya çıkartılır. Ardından kaliteli malzemeler ve kaliteli işçilerle çok amaçlı saha yapımı gerçekleştirilir.

Çok Amaçlı Sahanın Tanımı ve Detayları

Çok amaçlı saha, birçok farklı sporun tek bir alanda oynanmasına imkan veren bir saha çeşididir. Bu doğrultuda tek bir saha içerisinde ortak bir alan ve zemin üzerinde futbol, voleybol, basketbol gibi birçok farklı spor yapılabilmektedir. Müşterilerimizin istek ve memnuniyetine göre uygun koşulları da baz alarak açık veya kapalı olmak üzere iki farklı şekilde çok amaçlı saha yapımı gerçekleştirilebilir. Coğrafi imkanlar göz önünde bulundurularak yapılan bu sahada işçilik önemli bir noktadadır. Ucuz malın ve ucuz işçiliğin yol açabileceği birçok problemden titizlikle kaçınan firmamız, müşterilerimize kaliteli mallar ile kaliteli işçilik hizmeti vermek için çabalamaktadır. Çok amaçlı saha ve detayları konusunda farklı türlerden yapım hizmetleri tarafımızca verilmektedir.

Çok Amaçlı Sahanın Avantajlı Noktaları

 • Alanın birçok saha yapımına olanak sağlamadığı durumlarda çok amaçlı saha ile birden fazla sporun yapılmasını mümkün kılarak hacim açısından büyük bir tasarruf sağlayabilirsiniz.
 • Genellikle okul gibi ortak yaşam yerlerinde tercih edilebilir olan çok amaçlı sahanın zemini tek bir spor dalı yerine birçok spor dalının kurallarına göre çizilip dizayn edilmektedir.
 • Kaliteli işçilik ile hazırlanan sahanın zemini kolay bir şekilde temizlenebilmektedir.
 • Sporcuların can güvenliğinin sağlanması açısından uygun bir yapısı bulunmaktadır.

Firmamızdan, kaliteli işçilik ile uygun fiyatlarla yapılan çok amaçlı saha ve detayları hakkında bilgi alabilirsiniz.

WhatsApp Destek Numaramız : +90532 172 22 72

Kaynak :Sistem Sport 

Leave a Comment